Pożegnanie zimy i powitanie wiosny – tradycje Marzanny i Gaika-Maika w naszej szkole.
Wraz z nadejściem pierwszego dnia wiosny kultywujemy dawne słowiańskie tradycje, które symbolicznie żegnają zimę i witają nową porę roku.
Palenie Marzanny to jeden z najbardziej znanych zwyczajów. Marzanna – kukła wykonana ze słomy i przybrana w białe płótno – symbolizuje zimę, śmierć i wszelkie troski minionego okresu. Jej spalenie lub wrzucenie do rzeki ma przywołać wiosnę i zapewnić urodzaj oraz pomyślność na nadchodzące miesiące.
Po pożegnaniu zimy czas na Gaik-Maik – radosny obrzęd powitania wiosny. Gaik to przystrojona wstążkami i kwiatami gałąź, którą dzieci i młodzież niosą w barwnym pochodzie, śpiewając wiosenne pieśni. Gaik symbolizuje odrodzenie przyrody, radość i nowe życie.
To piękne, ludowe tradycje, które przypominają nam o odwiecznym cyklu natury i pozwalają radośnie świętować nadejście cieplejszych dni!
Zapraszamy do obejrzenia kolaży zdjęć.
21 marca, to także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data jest nieprzypadkowa – nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów. Wierzymy, że drobne gesty mają znaczenie, dlatego włączamy się do akcji społecznej pokazując swoje zrozumienie i akceptację.
Dziś założyliśmy kolorowe skarpetki nie do pary. A wiecie, dlaczego właśnie takie niesparowane skarpetki są symbolem tego dnia? Jeśli nie, to zaraz się dowiecie - chromosomy w swojej formie przypominają właśnie skarpetki! Ot i cała tajemnica!
W Aleksandrowie nieco huczniej świętowaliśmy. Nasza szkoła była współorganizatorem kolorowego korowodu, który przeszedł ze śpiewem przez część miasta, zatrzymując się na Placu Wolności, gdzie odbyły się tańce, przekazanie Marzann strażakom w celu ich spalenia oraz pokaz umiejętności muzycznych i wokalnych uczestników imprezy.
Bardziej szczegółową relację zobaczycie na Facebooku Stacji Aleksandrów, do którego link znajduje się poniżej zdjęć.