Integracja sensoryczna
Integracja sensoryczna na co dzień!
Rodzicu, urządź dziecku pokój przyjazny sensorycznie!
Unikaj w pokoju dziecka:✘ wzorzystych dywanów, tapet,✘ kolorowych zasłonek, naklejek,✘ jaskrawych kolorów ścian,✘ jaskrawo świecącej lampy,✘ telewizora,✘ bałaganu.Zastosuj w pokoju dziecka:✓ pastelowe kolory ścian i mebli,✓ stonowane kolory podłóg,✓ szuflady, pojemniki, kosze na zabawki,✓ nośniki z różnorodną muzyką, dźwiękami przyrody,✓ proste instrumenty perkusyjne do muzykowania,✓ pudełko z dotykowymi bibelotami,✓ podwieszane hamaki, platformy, bocianie gniazda,✓ namioty, kartonowe domki,✓ poduchy, pufy, worki sako,✓ dostosowane do wzrostu dziecka krzesło i biurko.
Czym jest Integracja Sensoryczna?
Integracja sensoryczna, w skrócie określana jako SI jest procesem, podczas którego układ nerwowy człowieka odbiera, organizuje, interpretuje oraz integruje napływające informacje z receptorów wszystkich zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku (czucia powierzchniowego), propriocepcji (czucie głębokie) i przedsionka (zmysł równowagi). Prawidłowo zintegrowane zmysły mogą być wykorzystywane w celowym i efektywnym działaniu. Współdziałają ze sobą podczas wykonywania złożonych zadań. Proces przebiega nieustannie, bez udziału naszej świadomości.
Integracja sensoryczna zatem, to nie tylko zdolność do rozumienia, ale i do porządkowania bodźców oraz wszelkich informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły. Umiejętność ta pozwala dziecku zrozumieć, jak funkcjonuje otaczający je świat i nadaje sens nieustannie docierającym zewsząd bodźcom.
Na czym polega terapia Integracji Sensorycznej?
Terapia Integracji Sensorycznej polega na stymulowaniu układu nerwowego, w taki sposób, aby dać mu możliwość prawidłowego odbierania, przetwarzania i tworzenia odpowiedzi na bodźce płynące ze środowiska zewnętrznego oraz własnego ciała.
Dla kogo terapia Integracji Sensorycznej?
Dla dzieci przejawiających:
✓ wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce,
✓ niewłaściwy poziom uwagi,
✓ obniżony poziom koordynacji ruchowej,
✓ opóźniony rozwój mowy,
✓ nieprawidłowy poziom aktywności ruchowej,
✓ trudności z samoobsługą (jedzeniem, wiązaniem butów, ubieraniem się, itp.),
✓ gwałtowne reakcje na bodźce dźwiękowe, wzrokowe, dotykowe lub brak reakcji na bodźce powszechnie uważane za nieprzyjemne,
✓ kłopoty z pozostaniem w jednym miejscu, nadpobudliwość ruchowa,
✓ trudności w zachowaniu.
Oferujemy:
diagnozę uczniów w zakresie procesów przetwarzania sensorycznego,
zajęcia prowadzone w wyposażonej sali terapeutycznej,
wykwalifikowaną kadrę nauczycieli – terapeutów.