Trening umiejętności społecznych
Co to jest TUS?
Trening umiejętności społecznych (TUS) obejmuje oddziaływania nakierowane na uczenie się efektywnych sposobów funkcjonowania społecznego.
W trakcie tego rodzaju zajęć, funkcjonowanie ucznia wspierane jest w sposób kompleksowy – poprzez naukę efektywnej komunikacji z innymi, kształtowanie umiejętności prospołecznych i wypracowywanie strategii radzenia sobie podczas sytuacji trudnych emocjonalnie.
Adresatami tego rodzaju zajęć są osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju (m. in. autyzmem i Zespołem Aspergera), ale też – dzieci nieśmiałe oraz wykazujące zachowania niepożądane, takie jak agresja lub autoagresja, zagrożenie niedostosowaniem społecznym.
O co chodzi w TUS?
- Podczas Treningu Umiejętności Społecznych ćwiczone są przede wszystkim takie umiejętności jak: percepcja społeczna, wchodzenie w role społeczne, analiza i reakcja w sytuacjach społecznych, komunikacja werbalna oraz niewerbalna, koncentracja.Psychoterapeuta poznawczo – behawioralny wykorzystuje wiele metod terapeutycznych podczas trwania Treningu Umiejętności Społecznych, między innymi: odgrywanie scenek, modelowanie zachowań i emocji, bajkoterapia, ćwiczenia plastyczne i logiczne, gry wzmacniające koncentrację uwagi.
TUS na co dzień!
- Wszyscy uczniowie biorący udział w Treningach Umiejętności Społecznych nakierowywani są na poznawanie celu i sensu zachowań ludzkich w sposób dostosowany do ich wieku, potrzeb i możliwości. Jak również, uczą się też dostrzegania oraz prawidłowego korzystania z elementów zachowań społecznych. Poprzez pochwałę opisową uzyskuje się najlepsze efekty zmian w zachowaniach społecznych uczestników treningu.Warto pamiętać, że aby trening umiejętności społecznych odnosił sukces musi być spójny z sytuacjami, z którymi osoba spotyka się codziennie. Z uwagi na ten aspekt ważne jest rozszerzanie możliwości uczniów poprzez stwarzanie okazji do przebywania w wielu sytuacjach społecznych, a także uczestniczenia w wielu wycieczkach szkolnych o charakterze społecznym.
Czego dziecko uczy się na zajęciach TUS?
Podczas zajęć z wykorzystaniem TUS, dziecko uczy się:
zasad panujących w społeczeństwie,
rozpoznawania emocji (mimiki twarzy, postawy ciała, tembru głosu), by móc prawidłowo na te emocje reagować,
zrozumienia emocji innych,
poszanowania cudzych granic i stawiania własnych,
asertywności.
Ważne jest aby pamiętać, że Trening Umiejętności Społecznych
jest programem do celowego i zaplanowanego kształtowania umiejętności.
Jest narzędziem, a nie metodą!